Quinton STOOLS 41559-30WE/1B25CPF496
Nordic design is all about living peacefully and happily together. An island can help open up a room. The Quinton stool blends perfectly into this type of space and creates a natural flow. On first glance, the esthetic appeal of the design is clear. No frills—just good taste, pure and simple.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| Wood backrestWood is a natural material that can have distinct markings, such as veins, knots, and color variations, which distinguishes it from synthetic products. | Yes |
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and wood veneer backrest |
| Dimensions | 20 × 20 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal Grey Polyester |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Quinton |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Quinton STOOLS 41559-26WE/1B75JUF447
| Dimensions | 20 × 20 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Bouclé Polyester |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Quinton |
| Features | Swivel |
Quinton STOOLS 41559-26WE/1B25JUF496
| Dimensions | 20 × 20 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Bouclé Polyester |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Quinton |
| Features | Swivel |
Quinton STOOLS 41559-26WE/1B75EYF447
| Dimensions | 20 × 20 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tan Faux Leather |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Quinton |
| Features | Swivel |
Quinton STOOLS 41559-26WE/1B25CPF496
| Dimensions | 20 × 20 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal Grey Polyester |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Quinton |
| Features | Swivel |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Brock STOOLS 41435-30/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.875 × 41.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Darlene STOOLS 40573-30/25DB
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.