Ramon STOOLS 44340-26WE/1B25DXF443
An elegant and contemporary stool offering comfort and style – you really can have it all with this Ramon swivel stool from Amisco. The upholstered seat mixed with the elegant solid wood base makes for the perfect blend of design that will work with many styles of kitchen. Place a few along your kitchen island or bar area for the perfect place to gather around.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| Solid wood legs (birch) with metal footrest | Yes |
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and backrest with solid wood legs (birch) and metal footrest |
Videos
| Dimensions | 20.875 × 22.25 × 36.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Beige PVC |
| Style | Transitional |
| Collection | Ramon |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ramon STOOLS 44340-30WE/1B25DXF443
| Dimensions | 20.875 × 22.25 × 40.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Beige PVC |
| Style | Transitional |
| Collection | Ramon |
| Features | Swivel |
Ramon STOOLS 44340-26WE/1B52HTF496
| Dimensions | 20.875 × 22.25 × 36.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige & Brown Woven Polyester |
| Style | Transitional |
| Collection | Ramon |
| Features | Swivel |
Darlene STOOLS 40573-30/25DB
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Marquez Barstool 24″
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 21.25 × 45.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Circa Barstool
| Brand | Elite Modern |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Brock STOOLS 41435-30/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.875 × 41.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
SNF 8175 Barstools
| Dimensions | 23 × 24 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Collection | Canadel |
| Features | XT |
| Style | Modern |
| Customizable | Customizable |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.