Skyla STOOLS 42344-26B/2546
Nordic design is all about living peacefully and happily together. An island can help open up a room. This stool blends perfectly into this type of space and creates a natural flow. On first glance, the esthetic appeal of the design is clear. No frills just good taste, pure and simple.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
|---|---|
| Solid wood seat made of responsibly harvested birch | Yes |
| Product made of superior North American steel | Yes |
| Painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Solid wood (birch) seat |
Videos
| Dimensions | 18.5 × 18.5 × 25.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | 46 Cashew |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Skyla |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Skyla STOOLS 42344-26/25MC
| Dimensions | 18.5 × 18.5 × 26.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | MC Camel |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Skyla |
| Features | Swivel |
Skyla STOOLS 42344-30/25MC
| Dimensions | 18.5 × 18.5 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | MC Camel |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Skyla |
| Features | Swivel |
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
SNF 8175 Barstools
| Dimensions | 23 × 24 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Collection | Canadel |
| Features | XT |
| Style | Modern |
| Customizable | Customizable |
Darlene STOOLS 40573-30/25DB
Leah Bar Stool
| Dimensions | 24 × 20.5 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Stone 30″ Stool in Two Tone
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.