Travis STOOLS 44443-26WE/1B56BAF4
The Travis swivel stool aligns beautifully with any modern or contemporary space. Its stylish low backrest provides just the right amount of support, while the padded seat and 360-degree swivel enhance comfort and mobility. When not in use, it easily tucks under the counter, maximizing your space. Crafted with a fully welded metal base, this barstool blends robust durability with a sleek design, making it a perfect fit for any kitchen or bar setting.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and backrest |
Videos
| Dimensions | 18.875 × 18.125 × 33.875 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Pale Grey Beige Polyester |
| Style | Modern |
| Collection | Travis |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Travis STOOLS 44443-26WE/1B25EPF4
| Dimensions | 18.875 × 18.125 × 33.875 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Black Faux Leather |
| Style | Modern |
| Collection | Travis |
| Features | Swivel |
Travis STOOLS 44443-26WE/1B56EPF4
| Dimensions | 18.875 × 18.125 × 33.875 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Black Faux Leather |
| Style | Modern |
| Collection | Travis |
| Features | Swivel |
Travis STOOLS 44443-26WE/1B25GTF4
| Dimensions | 18.875 × 18.125 × 33.875 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Greige Faux Leather |
| Style | Modern |
| Collection | Travis |
| Features | Swivel |
Travis STOOLS 44443-30WE/1B25BAF4
| Dimensions | 19 × 18.125 × 37.75 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Pale Grey Beige Polyester |
| Style | Modern |
| Collection | Travis |
| Features | Swivel |
Travis STOOLS 44443-26WE/1B56GTF4
| Dimensions | 18.875 × 18.125 × 33.875 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Greige Faux Leather |
| Style | Modern |
| Collection | Travis |
| Features | Swivel |
Travis STOOLS 44443-26WE/1B25BAF4
| Dimensions | 18.875 × 18.125 × 33.875 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Pale Grey Beige Polyester |
| Style | Modern |
| Collection | Travis |
| Features | Swivel |
Travis STOOLS 44443-26WE/1B25KZF4
| Dimensions | 18.875 × 18.125 × 33.875 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silver Grey Polyester |
| Style | Modern |
| Collection | Travis |
| Features | Swivel |
Marquez Barstool 24″
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 21.25 × 45.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Valebeck Counter Height Bar Stool
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 37 × 19.5 in |
| Color | Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Valebeck Counter Height Stool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 24 × 19.25 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Stone 30″ Stool in Two Tone
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.