Webber STOOLS 41330-26/56CB
It’s pretty much impossible to find cleaner lines than the ones in this stool. We love this model for its beguilingly simple yet never simplistic concept. Designed to go with a refined, muted décor, this stool also blends harmoniously with a range of other looks.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| 180-degree swivel with memory return | Yes |
|---|---|
| Product made of superior North American steel | Yes |
| Painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and backrest |
| Dimensions | 22.75 × 18.375 × 44.875 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | CB Pebble |
| Style | Modern |
| Collection | Webber |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Webber CHAIRS 30330/56DX
Webber STOOLS 41330-30/56CB
| Dimensions | 23.125 × 19.625 × 48.75 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | CB Pebble |
| Style | Contemporary |
| Collection | Webber |
| Features | Swivel |
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Maddox III Counter Stool
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
SNF 8175 Barstools
| Dimensions | 23 × 24 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Collection | Canadel |
| Features | XT |
| Style | Modern |
| Customizable | Customizable |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Leah Bar Stool
| Dimensions | 24 × 20.5 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Marquez Barstool 24″
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 21.25 × 45.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.