Antique Barstool with variable height adjustment
Bring rustic charm to your home with the Antique Multicolor adjustable swivel barstool. This barstool features a multi-color wood grain seat and an industrial hand-wrought iron base. Its backless design allows it to easily tuck under tables and countertops, saving space.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Round |
|---|---|
| Size | 24-30 |
| Group Color | Multicolor |
| Material | Pine |
| Other Material | Iron |
| Finish | Multi-step, soft multi-colored finish on hand distressed wood provides an antique look and added protection with nitrocellulose-based lacquer |
| Style | Rustic |
| Base is hand-forged of metal. | Yes |
| Multi-step, soft multi-colored finish on hand distressed wood, complemented by a rust finish on the iron base. | Yes |
| Mortise and tenon construction offer stability and durability. | Yes |
| Seat crafted from solid pine wood. | Yes |
| Adjustable height 24/30″ | Yes |
| Ships fully assembled, one per box. | Yes |
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 15.75 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Antique |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
5/0 Headboard – Antique
Antique Bistro Top
Antique 2 Drawer Nightstand
Antique 42″ Dining Table
Antique Multicolor, Bistro Table Barrel Design – Antique
Antique Bench Seat
Iron Base Dining Table – Antique
Antique 3 Drawer 1 Door End Table
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Antique 8 Drawer 4 Doors Cocktail Table
Antique 2 Drawer, 1 Sliding Door, 1 Mirror Door Armoire
Antique Wooden Chair
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Antique |
| Features | Fabric |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Circa Barstool
| Brand | Elite Modern |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Leah Bar Stool
| Dimensions | 24 × 20.5 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
Valebeck Counter Height Bar Stool
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 37.25 × 16.75 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Leather Match, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.