Antibes Bench
Unique arched legs give the Antibes bench its distinctive design. Formed of textured glass-reinforced concrete, they balance a rectangular upholstered seat with softened corners. Its a light and serene style that offers monolithic beauty.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 2.0 |
|---|---|
| Cubes | 18.1 |
| Fabric | B140 |
| Fabric Shown | B140 |
| Finish Shown | CCF – 350 Pumice |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 64 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Antibes |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 134.4 |
| Total Shipping Weight | 134.4 |
| Website Material | Concrete and Fabric |
| Adjustable glides | Yes |
| Available in fabric B140 | Yes |
| Support panels are arched and have slightly pitted texture | Yes |
| Upholstered seat atop glass-reinforced concrete support panels in Pumice finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Qty On Hand | 71 and DC 65 |
| Width | 64 in (162.56 cm) |
| Dimensions | 20 × 64 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Antibes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Antibes Dresser
Antibes Console Table
Antibes Nightstand
Antibes Buffet
Antibes Side Chair
Antibes Arm Chair
Antibes Nightstand
Antibes Nightstand
Antibes Entertainment Credenza
Antibes Cocktail Table
Antibes Dining Table
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Duarte Solid Wood Bench
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.