Arcadia Bench
The Arcadia bench offers an effortless and modern sensibility. Bold shaping and rounded forms in Clay finish are crafted in resin for the two legs and in oak for the bench seat. Woodgrain texture highlights the natural organic design.
Product Details
| Cubes | 10.7 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – 334 Clay |
| Overall Product Height | 19 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Arcadia |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 75.2 |
| Total Shipping Weight | 75.2 |
| Website Material | Resin and Wood |
| Oak seat and cast resin, woodgrain-textured legs in Clay finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 19 in (48.26 cm) |
| Qty On Hand | 57 |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Dimensions | 18 × 54 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Arcadia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arcadia Nightstand
Arcadia Console Table
Arcadia Etagere
Arcadia Cocktail Table
Arcadia Nightstand
Arcadia Entertainment Credenza
Arcadia Arm Chair
| Dimensions | 28.25 × 24 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Arcadia |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Parota Wooden Chair
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Cole Dining Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.