Bay D4398-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 19.75″W x 23.25″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 50.16cm W x 59.05cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and wood back |
| Construction & Features | wood stretcher from front to back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 19.75 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aged Bronze Metal, Baja Fog Fabric, Toasted Nutmeg |
| Style | Transitional |
| Collection | Bay Creek D4398 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4398-62
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Magnussen Home, Toasted Nutmeg, Aged Bronze Metal, Baja Fog Fabric
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bay D4398-25 Trestle Dining Table
Bay D4398-27 52″ Round Dining Table
Bay D4398-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Bay D4398-14 Buffet
Bay D4398-42 Counter Table
Bay D4398-79 Bench w/Back
Bay Creek Wood Trestle Dining Table Base KD
Bay D4398-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Bay Creek Wood Counter Dining Table Top SU
Bay D4398-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Bay D4398-68 Bench w/Upholstered Seat
Bay Creek Wood Trestle Dining Table Top SU
Michael Alan Showroom
Parota Wooden Chair
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Michael Alan Showroom
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.