Brianne Navy Dining Chair, 2 Per Box, Priced Each
The Brianne Dining Chair blends modern glamour and comfort. Its striking, dramatically shaped back and fully wrapped upholstered legs make a bold style statement. Crafted with a solid hardwood frame and high-density foam, it’s built to last and provide exceptional comfort. The sumptuous navy blue low-pile velvet 100% polyester fabric adds a touch of luxury & durability to your dining space. Trust in the quality of the Brianne Dining Chair to not only elevate your decor but also offer you a cozy, stylish dining experience.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | Blue |
|---|---|
| Color Details | Navy Blue |
| Material | Wood, Foam, Polyester Fabric |
| Style | Modern |
| Collection | Brianne |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Fabric Content | 100% polyester |
| Shipping Weight | 23.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| The Brianne Dining Chair exudes modern glamour with its bold design and sumptuous navy blue low-pile velvet fabric | Yes |
| Crafted with a solid hardwood frame and high-density foam, it’s built to last and ensures exceptional comfort | Yes |
| The striking, dramatically shaped back and fully wrapped upholstered legs make a bold style statement | Yes |
| Trust in the quality of the Brianne Dining Chair to not only elevate your decor but also provide a cozy, stylish dining | Yes |
| Requires partial assembly for setup | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 24 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Modern |
| Collection | Brianne |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Brianne Rust Dining Chair, 2 Per Box, Priced Each
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 24 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Orange |
| Style | Glam/Luxe, Modern |
| Collection | Brianne |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.