Cadiz Fabric Bench
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. The Cadiz bench offers a unique material story, blending fabric, acrylic and steel in a stylish design. For a brightening effect, the stainless steel frame and stretchers are finished in Tarnished Nickel with a warm silver tone. Acrylic leg posts add a clever modern twist. Topping it off is a plush upholstered bench seat with welting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1.25 |
|---|---|
| Cubes | 11.69 |
| Finish Shown | MTF – 374 Tarnished Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Bench |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Depth | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 28 in and 71.12 cm |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 42.0 |
| Total Shipping Weight | 42.0 |
| Website Material | Acrylic, Fabric and Metal |
| Acrylic leg posts | Yes |
| Stainless steel frame and stretchers in Tarnished Nickel finish | Yes |
| Upholstered bench seat with welt | Yes |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Dimensions | 18 × 28 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tarnished Nickel |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Abbott Dining Table
Calder Nightstand
| Dimensions | 26.25 × 26.25 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Rustic Grey |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Throw Pillow (17″ x 17″)
| Dimensions | 17 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Jasper Leather Ottoman
| Dimensions | 20 × 22 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Torres Fabric Arm Chair
| Dimensions | 25.63 × 22.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary (Glam) |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Calavaras Side Table
Jacopo Console Table
Dakota Leather-Fabric Sofa Without Pillows
Alannis Panel Bed King
Pisa Leather Ottoman
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Keali Nightstand
Cohen Fabric Chair
| Dimensions | 35 × 28.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Industrial |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.