Castella Wood Back Side Chair
From the fleur-di-lis fretwork back to the scalloped apron to the curvaceous cabriole legs and X-stretcher, the Castella Wood Back Side Chair is adorned with classic design details that make it a work of art. A neutral-colored performance fabric upholstery provides for hours of lingering comfortably at the table, while the Antique State finish has a beautiful patina and a look of laid-back luxury.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 49.25 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 41.25 |
| Carton Width | 22.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.00 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Natural Tan (Performance); 100% Polyester; Cleaning Code: SW (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 46.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Wood, Resin and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-NATURAL-TAN-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.375 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 21.625 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 23.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 26.4 |
| Image Role Data | {“5878_75207_411_511_50001_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_75411_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_75411_80_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”]} |
| Weight | 26.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 23.5 × 46 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Castella Writing Desk
Castella Three Drawer Nightstand
Casual Dining Castella 72in Round Urn Table Top (C)
Castella Tufted Dining Chair
Castella 60in Round Dining Table
Castella Upholstered Side Chair
Castella Five Drawer Chest
Casual Dining Castella 60in Round Dining Table Top (C)
Castella King Tufted Bed
Casual Dining Castella Rectangle Dining Table Top (C)
Castella Mirror
Castella Bunching Curio
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Marquez 24″ Wooden Bench
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Parota Wooden Chair
Tribeca Dining Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.