Charleston D5611-62GY Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn) A- Grey
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 18.75″W x 22.75″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 47.63cm W x 57.79cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and wood slat back |
| Construction & Features | wood stretchers |
| Construction & Features | floor protectors |
Additional information
Additional information
| Weight | 37.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 18.75 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Harbor Gray, Hoffman Whip Fabric, White Dove |
| Style | Traditional |
| Collection | Charleston D5611 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5611-62GY
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Gray, Magnussen Home, White Dove, Harbor Gray, Hoffman Whip Fabric
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Charleston D5611-20GY Rectangular Dining Table
Charleston D5611-15GY Server
Charleston D5611-68GY Bench w/Upholstered Seat
Charleston D5611-68WH w/Upholstered Seat – White
Charleston D5611-15WH Server
Charleston D5611-20WH Rectangular Dining Table
Charleston D5611-22WH 48″ Round Dining Table
Charleston D5611-62WH Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn) A-White
Charleston D5611-22GY 48″ Round Dining Table
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Marquez 24″ Wooden Bench
Michael Alan Showroom
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.