Charleston Upholstered Side Chair
Exuding character and charisma, the shapely Charleston Side Chair is inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the woven cane accents of classic British and Dutch Colonial design. Featuring a seat and back upholstered in the Chateau Linen fabric, the chair has bronze-colored nailhead trim along the seat, and welt trim along the top and sides. The entire outside back of the chair is covered in cane. The carved cabriole legs are finished in Maraschino Cherry, using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral patterns with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm cherry finish and a smooth, sophisticated aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Upholstered seat and backCane outside backTack in floor glideBronze nailhead trim along seat baseWelt trimFinish: Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of na | Yes |
|---|---|
| Finish | Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm che |
| Fabric | 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen |
| Carton Height | 32.25 |
| Carton Length | 35.00 |
| Carton Weight | 36.30 |
| Carton Width | 25.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.75 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 21.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 19.25 |
| Distressing | No |
| Fabric 1 | Chateau Linen; Fabric Contents: 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen; Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 40.00 |
| Material Description | Fabric and Cane |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Chateau-Linen-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6750MARASCHINO-SP HF-6750WOVENCANE-SP |
| Seat Depth | 19 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 22 |
| Seat to Back Height | 22.75 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 24.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 24.86 |
| Image Role Data | {“6750_75610_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_75203_00_610_85_907_97_room”:[“Room Image 1″],”6750_75203_00_610_85_room”:[“Room Image 2″],”6750_75207_600_610_85_room”:[“Room Image 3”],”6750 |
| Weight | 24.86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.75 × 24 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Charleston Demilune Accent Table
Charleston Upholstered Seat Side Chair
Charleston One-Drawer Accent Table
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Charleston Secretary
Living Room Charleston End Table
Charleston Cal King Panel Bed
Charleston Bench
Charleston Nightstand
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Three Drawer Chest – Armoire Base
Charleston Three-Drawer Nightstand
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Parota Wooden Chair
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tribeca Dining Chair
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.