Ciao Bella Upholstered Back Arm Chair
The delight is in the details of the Belgian-inspired Ciao Bella Upholstered Arm Chair. From the delicate, curved, intersecting stretcher base to the tiny tack-nail trim outlining the soft gray-white seat and back to the scalloped seat base, this versatile chair is timeless and inviting. The exquisite aged black complements the Tuscan gray-white fabric perfectly.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 5805-75300-85 |
| Arm Height | 25.75 |
| Carton Height | 56.25 |
| Carton Length | 36.50 |
| Carton Weight | 36.30 |
| Carton Width | 29.00 |
| Depth | 27.00 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Tuscan White; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with solvent cleaner). |
| Height | 43.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric and Nailheads |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-5805-Tuscan-Wh-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-5805-BLACK-SP |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 19.75 |
| Seat Width | 23 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 25.75 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping. multi-layer rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 23.1 |
| Image Role Data | {“5805_75300_99_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_75200_80_300_310_906_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_75300_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_75300_99_back_silo”:[“Silo Imag |
| Weight | 23.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 25.75 × 43 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Top w/ 2-18in Leaves
Ciao Bella 84in Trestle Table with 2-18in Leaves-Flaky White/Black
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Speckled Gray
Ciao Bella Wardrobe
Ciao Bella Display Cabinet- Natural
Ciao Bella Cal King Upholstered Bed- Speckled Gray
Ciao Bella Spindle Back Side Chair
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Speckled Gray
Ciao Bella Entertainment Console
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Ciao Bella Flip-Top Console
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Parota Wooden Chair
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.