Clark CHAIRS 34514-WE/1B25DAF447
Add a touch of farmhouse chic to your dining room with the Clark dining chair. You’ll love the rustic decorative detail on the back and the chic look of its solid birch wood accent. The wood, metal and textile provide impeccable balance, while its padded seat ensures your comfort. Transform your space for the best by choosing this chair!
Product Details
| Included: 1 chair and hardware | Yes |
|---|---|
| Metal backrest with a solid wood accent (birch) | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and metal backrest with solid wood (birch) accent |
| Dimensions | 22.125 × 19.25 × 34.875 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal Black & Brown Faux Leather |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Clark |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clark STOOLS 44514-26WE/1B25JYF447
| Dimensions | 21.625 × 19.625 × 40.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige & Brown Tweed Fabric |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Clark |
| Features | Swivel |
Clark CHAIRS 34514-WE/1B25DXF496
Clark STOOLS 44514-26WE/1B25DAF447
| Dimensions | 21.625 × 19.625 × 40.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal Black & Brown Faux Leather |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Clark |
| Features | Swivel |
Clark CHAIRS 34514-WE/1B25L8F496
Clark STOOLS 44514-26WE/1B25DXF496
| Dimensions | 21.625 × 19.625 × 40.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Light Beige PVC |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Clark |
| Features | Swivel |
Clark CHAIRS 34514-WE/1B25JYF447
Clark STOOLS 44514-26WE/1B25L8F496
| Dimensions | 21.625 × 19.625 × 40.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal Grey Bouclé Polyester |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Clark |
| Features | Swivel |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Marquez 24″ Wooden Bench
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.