Mix-N-Match Chairs Clipped Top Uph Chr 2in-Sd
Description
Description
Product Details
| Constructed of hardwood solids | Yes |
|---|---|
| Tapered legs | Yes |
| Accent nail head trim | Yes |
| Elegant radiused clipped corners on top rail | Yes |
| Upholstered with 100% polyester | Yes |
| Cleaning code: W | Yes |
| Seat height: 19 1/2″ | Yes |
| Seat depth: 18 1/2″ | Yes |
| Dimensions | 18.00″W X 25.50″D X 37.50″H |
| Weight | 14.33 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 28.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 18 × 37.5 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sand |
| Style | Updated Classics |
| Collection | Mix-n-match Chairs |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mix-N-Match Chairs Woven Side Uph Chair 2in
Mix-N-Match Chairs Buton Tuft Uph Chr 2in-Sd
Dining Room
Mix-N-Match Chairs Swoop Arm Uph Stol 2in-Sd
Mix-N-Match Chairs Host Uph Chair 2in-Iv
Mix-N-Match Chairs Buton Tuft Uph Chr 2in-Sl
Mix-N-Match Chairs Cliped Top Uph Stl 2in-Iv
Mix-N-Match Chairs Woven Arm Uph Chair 2in
Mix-N-Match Chairs Cliped Top Uph Stl 2in-Sl
Mix-N-Match Chairs Woven Contr Uph Stool 2in
Mix-N-Match Chairs Swoop Arm Uph Stol 2in-Iv
Mix-N-Match Chairs Buton Tuft Uph Stl 2in-Sd
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
MichaelAlan
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.