Lena Dining Chair, 2 Per Box, Priced Each
The Lena Dining Chair offers a refined casual modern style, featuring shelter-style design that brings both comfort and sophistication to any dining space. Upholstered in an off-white boucle fabric, the chair exudes subtle elegance while maintaining a relaxed aesthetic. Perfectly suited for various interiors, this chair effortlessly combines style and comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | Cream |
|---|---|
| Color Details | Washed White Oak, Faux Plaster, Boucle |
| Material | Wood, Fabric |
| Collection | Lena |
| Shipping Weight | 57.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Dimensions | 23 × 24 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lena |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lena Coffee Table
| Dimensions | 28 × 50 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary (Organic Modern) |
| Collection | Lena |
| Features | Storage |
Lena Two Door Cabinet
| Dimensions | 18 × 56 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary (Organic Modern) |
| Collection | Lena |
| Features | Storage |
Lena Dining Table
Lena End Table
Tribeca Dining Chair
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.