Mission Casual Lattice Chair
The Mission Casuals Collection is a fresh take on timeless mission design. It’s the perfect combination of charm, comfort, and functionality with an updated two-tone finish. The tables feature patterned oak veneer tops, and the comfortably cushioned seats perfectly complement.
Product Details
| Rustic White & French Oak Finish | Yes |
|---|---|
| Rustic Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Comfortably cushioned seat | Yes |
| Construction | Rustic Oak Veneer and Select Hardwood |
| Product Dimensions | 19″W x 20″D x 27″H |
| Weight | 20 Lbs. |
| Cube | 2.455 |
| Style | Mission |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Rustic White and French Oak |
| Collection | Mission Casuals |
| Product Cube | 2.455 |
| Carton Weight | 19.84 |
| Product Weight | 17.6 |
| Color Code | RFO |
| Color Name | Rustic White & French Oak |
| Carton Dimensions | 41″W x 19.5″D x 10.625″H |
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 19 × 27 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic White & French Oak |
| Style | Mission |
| Collection | Mission Casuals |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mission Casual Counter Table
Mission Casual Counter Table
Mission Casual Dining Table
Mission Casual Pub Table
Mission Casual Dining Table
Mission Casual Lattice Stool
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Tribeca Dining Chair
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.