Modern Carter Side Chair
Description
Description
The plush upholstered seat of the Carter Side Chair rests atop its perfectly angular base, while its quaint fabric detailing adds a unique and unexpected touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| 100% Washed Belgian Linen | Yes |
|---|---|
| Flint finish | Yes |
| Ships two per carton | Yes |
| Assembly required | Yes |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 25 × 20 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Flint |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
645738
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Fabric, Flint, Universal Furniture
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Walker Panel Bed King
Modern Media Credenza
Modern Slate Pedestal Large
Modern Muse Bunching Table Small
Modern Cooper Arm Chair
| Dimensions | 25 × 24 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Huston Nightstand
Modern Desert Console Table
Modern Sonora Arm Chair
| Dimensions | 23 × 23 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Glacier |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Dexter Accent Chair
| Dimensions | 27 × 25 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Onyx |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Croydon Console Table
Michael Alan Showroom
Modern Stone Credenza
| Dimensions | 18 × 81 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Storage |
Marquez 24″ Wooden Bench
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.