Snyder Chair 30529-WE/1B25DAF487
Industrial design is all about reclaiming the past, but adding a bohemian flair to a contemporary style. The Snyder chair captures the design trend with exposed screws and a worn-in look, putting unfinished metal, aged wood, and natural materials on display and playing with them in a fresh new way.
Videos
| Dimensions | 21.25 × 18.5 × 35.875 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal Black & Brown Faux Leather |
| Style | Industrial |
| Collection | Snyder |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Snyder Swivel stool 41529-26WE/1B25JTF486
Snyder Swivel stool 41529-26WE/1B25JTF487
Snyder Swivel stool 41529-30WE/1B25DAF486
Snyder Swivel stool 41529-26WE/1B25DAF486
Snyder Chair 30529-WE/1B25DAF489
Snyder Swivel stool 41529-26WE/1B25DAF487
Snyder Swivel stool 41529-26WE/1B25HOF486
Snyder Swivel stool 41529-26WE/1B25JTF489
Snyder Swivel stool 41529-26WE/1B25DAF489
Snyder Swivel stool 41529-26WE/1B25HOF487
Snyder Swivel stool 41529-26WE/1B25HOF489
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.