Sullivan CHAIRS 34545-WE/1B25BQF4
Simple, clean lines meet the contemporary style of a metal frame. The SULLIVAN dining chair brings you all the comfort you need for a long family dinner with its padded back and seat. Don’t let the simple lines fool you, as the elegant curve of the seat conforms to the shape of your body to provide optimal support throughout the day.
Product Details
| Included: 1 chair and hardware | Yes |
|---|---|
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and backrest |
Videos
| Dimensions | 22.5 × 18.75 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Black Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sullivan |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sullivan STOOLS 44545-26WE/1B25BQF4
| Dimensions | 23.25 × 19 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Black Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sullivan |
| Features | Swivel |
Sullivan STOOLS 44545-26WE/1B25DBF4
| Dimensions | 23.25 × 19 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Faux Leather |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sullivan |
| Features | Swivel |
Sullivan STOOLS 44545-26WE/1B69BQF4
| Dimensions | 23.25 × 19 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Black Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sullivan |
| Features | Swivel |
Sullivan CHAIRS 34545-WE/1B25DBF4
Sullivan STOOLS 44545-26WE/1B69DBF4
| Dimensions | 23.25 × 19 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Faux Leather |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sullivan |
| Features | Swivel |
Sullivan CHAIRS 34545-WE/1B25LDF4
Sullivan CHAIRS 34545-WE/1B69DBF4
Sullivan CHAIRS 34545-WE/1B69BQF4
Sullivan CHAIRS 34545-WE/1B25EPF4
Parota Wooden Chair
Marquez 24″ Wooden Bench
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.