Trucco Dining Chair, 2 Per Box, Priced Each
The Trucco Side Chair is a modern transitional design with angled legs and an X detail base. Finishes include bronze powder coated legs and a taupe upholstered solid back and seat. Drive in floor glides on the leg bottom and high density foam seat cushion are added features.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Bronze |
| Material | Metal/Upholstery |
| Style | Modern, Industrial |
| Collection | Trucco |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Shipping Weight | 31.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Features transitional styling with the neutral color pallet and angular chair frame | Yes |
| The metal legs feature an angled x-base frame and are finished in a bronze powder coat | Yes |
| Sit in comfort with the high density foam seat cushion | Yes |
| The solid back chair is upholstered in a taupe fabric featuring shades of gray and brown | Yes |
| Easy assembly required | Yes |
| Look for the Trucco Dining Table to complete the set | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Industrial, Modern |
| Collection | Trucco |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Trucco Dining Table
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.