Tynecastle Ladderback Side Chair
With an inviting manor house flair and a warm, chestnut-colored finish, the Tynecastle Ladderback Arm Chair is a fresh update of a beloved chair silhouette. Designer details inspired by English antiques include shaped slats on the back and shaped legs. Crafted of Poplar Solids and Figured Alder Veneers. Scooped wood seat for comfort.
Product Details
| Wood seatTraditional/Formal stylingFinish: A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classic appeal for the Tynecastle collectionHardware: Aged Copper Finish HardwareDistressed Finishe | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 13.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 29.76 |
| Carton Width | 44.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 43.00 |
| KD | Yes |
| Levelers | No |
| Material Description | Alder Veneers |
| Material Filter | Wood |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 18.5 |
| Seat Width | 20.5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 20.50 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 23.15 |
| Image Role Data | {“5323_75200300310900room”:[“Room Image 1″],”5323_75310silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Back 3/4 Angle”]} |
| Weight | 23.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20.5 × 43 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tynecastle Round Pedestal Dining Table with One 18” Leaf
Tynecastle King Panel Bed
Tynecastle Bunching Bookcase
Casual Dining Tynecastle 60in Round Pedestal Dining Table Top w/1-18in Leaf
Tynecastle Writing Desk
Tynecastle Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Tynecastle Executive Desk
Tynecastle Nightstand
Tynecastle Lateral File
Tynecastle Buffet
Casual Dining Tynecastle Round Dining Table Base
Tynecastle Landscape Mirror
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Marquez 24″ Wooden Bench
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.