Mezquite Wooden Chair
Elevate your space into a contemporary organic haven with the Mezquite chair. Constructed from sustainable mango wood with a calming brown finish and featuring an upholstered faux leather seat and backrest, this minimalist collection stands out with its sleek lines and gentle, rounded edges.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Shape | Rectangular/ Curved |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Melina |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Translucent multi step lacquer that let’s the natural wood grain come through |
| Style | Transitional |
| Frame crafted of sustainable mango wood. | Yes |
| Translucent multi-step lacquer that let’s the natural wood grain come through. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Padded seat and backrest upholstered in 100% polyester fabric with a faux leather look. | Yes |
| Ships fully assembled, two per box. | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mezquite 5 Drawer Chest
Mezquite Wooden Frame, Barstool 30″
Mezquite Wooden Frame & Metal Base, 24″ Stool
Mezquite 3 Drawer, Desk
Mezquite Wooden Chair
Mezquite 2 Drawer Nightstand
Mezquite Wooden Frame & Base, Loveseat
Mezquite Wooden Frame & Base, Sofa
Mezquite 6 Drawer Dresser
5/0 Headboard – Mezquite
5/0 Upholstered Headboard – Mezquite
Mezquite 4 Drawer Chest
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Marquez 24″ Wooden Bench
Tribeca Dining Chair
Parota Wooden Chair
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.