Balam Wooden Chair
Our Balam dining chairs, are skillfully crafted from melina wood, ensuring a perfect blend of style, durability, and natural beauty. These chairs are designed to bring a touch of elegance to your dining space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Black |
| Material | Pine |
| Finish | Translucent multi-step Stained Dark finish |
| Weight | 19.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 26.25 × 40 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Balam Table
Balam Stool 24″
| Weight | 18.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 15.75 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Balam 1 Shelf, Sofa Table
| Weight | 49.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 16.5 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam Round Table Top
Balam 5 Drawer, Chest
Balam 1 Shelf Cocktail Table
| Weight | 56.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.75 × 41.75 × 17.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam Table
Balam 1 Shelf, Sofa Table
| Weight | 49.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 16.5 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam 1 Shelf, Chairside Table
| Weight | 21.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.75 × 17.75 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam 2 Drawer, Desk
| Weight | 89.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 23.25 × 31.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Power |
Balam Wooden bench with a cushioned seat and open storage underneath
Balam Chairside Table
Marquez 24″ Wooden Bench
Parota Wooden Chair
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.