Melange Jova Four-Door Credenza
The essence of refined glamour, the Melange Jova Credenza is crafted of Birch Veneers and antique mirror with gold and silver fretwork on the four glass doors. There’s one adjustable shelf behind each set of doors, and the doors have soft closing hinges. The finished on the outside of the case is a distressed black. Ventilated back panel.
Product Details
| Carton Height | 25.75 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 231.00 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Birch Veneers and Antique Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“638_85306_CHP_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85306_CHP_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85306_CHP_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 72 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Edmun Rectangle Cocktail Table
Melange Raising Cane Cocktail Table
Melange Glendon Side Table
Melange Neville Credenza
Melange Console Table
Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Melange Joannie Two Door Chest
Melange Credenza
Living Room Melange Emile Credenza
Melange Natural Beauty Credenza
Melange Savion Chest
Melange Mackenna Two Door Chest
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Walsh Four Door Cabinet
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Lennox Four-Door Sideboard
Keir Four Door Cabinet
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Toronto 4 Door Sideboard
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.