Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
With an exotic elegant flair, the Sanctuary Curio combines a sophisticated Ebony Antiqued Oak finish with a silver back panel and is punctuated by jewelry-like medallion hardware. It features two adjustable wood-framed glass shelves with plate groove, one adjustable wood shelf and one fixed wood shelf and a touch light to illuminate your collectibles. Use alone or bunch.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two wood-framed glass doorsTwo adjustable wood-framed glass shelves with plate grooveOne adjustable wood shelf and one fixed wood shelfOne touch lightBack panel has Silver Journey finishFinish: Ebony Antiqued Oak with Silver Journey back panelDistressed F | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Bulb Type | Incandescent Bulb (40R14) |
| Carton Height | 94.25 |
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 255.74 |
| Carton Width | 47.50 |
| Depth | 16.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 90.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Glass |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 40 watts |
| Width | 44.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 200.62 |
| Image Role Data | {“3031_50001_inset2”:[“Detail Image 1″],”3031_50001_inset1”:[“Room Image 1″],”3031_50001”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 200.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 44 × 90.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Sanctuary Nightstand
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Casual Dining Sanctuary Rectangle Dining Table Base
Sanctuary Shaped Mirror
Casual Dining Sanctuary Rectangle Dining Table Top w/2-20in leaves
Sanctuary Spindle Arm Chair
Sanctuary Queen Upholstered Bed
Sanctuary Upholstered Side Chair
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Sanctuary King Upholstered Bed
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Mirabelle Buffet
Foundations Buffet
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Payson Buffet
| Dimensions | 19 × 64 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Oslo Pantry Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.