Sunset D5783-14 Buffet
On Display In Store
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 66″W x 18″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 45.72cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | 4 wood doors on top ; 1 adj. wood shelf behind the 2 left doors |
| Construction & Features | 1 felt lined drawer and 1 adj. removable reversible wine storage wood shelf behind the 2 right doors |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | 1 fixed metal framed wood shelf at the bottom |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
Additional information
Additional information
| Weight | 197.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sanibel Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sunset Cove D5783 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sunset D5783-24 Round Dining Table
MichaelAlan
Sunset D5783-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Sunset D5783-15 Server
Sunset D5783-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Sunset D5783-83 Counter Chair w/Upholstered Seat and Back (2/ctn)
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
MichaelAlan
Sunset D5783-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-42 Counter Table
Townsend Sideboard
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Keir Four Door Cabinet
Payson Buffet
| Dimensions | 19 × 64 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Kali Iron Four Door Cabinet
Albion Sideboard
Oslo Pantry Cabinet
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.