Lenox Wood Rectangular Counter Table Base KD
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | table can be extended to 58″x42″x36″ with one butterfly leaf (16″/pc). |
|---|---|
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides. |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered bronze glass doors. |
| Construction & Features | 1 adj. removable reversible wine storage wood shelf behind the doors. |
| Construction & Features | metal caps on feet. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for shelf. |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 22.38 × 42.5 × 35.13 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lenox D5490 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lenox D5490-24 Round Dining Table
Lenox D5490-83 Counter Chair w/Upholstered Seat and Back (2/ctn)
Lenox D5490-20 Rectangular Dining Table
Lenox D5490-08 Display Cabinet
Lenox D5490-42 Rectangular Counter Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 58 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Acadia White, Bronze Glass, Clear Mirror, Gunmetal PU, Sand Fabric, Silver Mist, Warm Silver |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lenox D5490 |
| Features | Storage |
Lenox D5490-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Lenox D5490-15 Server
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.