Argent Dining Table
Bernhardt Interiors brings the idea of beauty in art to the pursuit of furniture making. The Argent dining table catches the eye with its alluring hexagonal design. Tempered glass sits atop two polished stainless steel bases for a sleek, modern look. The rectangular glass top features clipped corners and eased edges.
Product Details
| Cubes | 22.08 |
|---|---|
| Kitted Skus | 326771, 998048 |
| Overall Product Height | 29.63 |
| Overall Product Width | 48 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 326771 Argent Dining Table Base and 998048 Dining Table Top |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 209.0 |
| Total Shipping Weight | 209.0 |
| Website Material | Glass and Metal |
| Round glass top 48″ diameter, .63″ thick (non-tempered) with eased, polished edge | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Metal base in polished stainless steel finish | Yes |
| NOTE: Do not use single base with glass larger than 48″ | Yes |
| Bumpers included for glass top | Yes |
| Depth | 48 in (121.92 cm) |
| Height | 29.63 in (75.26 cm) |
| Qty On Hand | 8 |
| Width | 48 in (121.92 cm) |
| Dimensions | 48 × 48 × 29.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Silver |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ornella Dining Table
Kaori Cocktail Table
Peyton Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 91 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Gainsford Side Table
Moretti Fabric Wedge
Throw Pillow (20″ x 8″)
| Dimensions | 20 × 8 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Camino Fabric Swivel Chair
Orleans Leather Chair
| Dimensions | 32.5 × 30 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Donnelly Cocktail Table
Sylvio Fabric Sectional
| Dimensions | 124.5 × 161.25 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Calavaras Nightstand
Rhett 96″ Dining Table
Natural Parota Round Table top
Ezra TABLES 51512/52+91181
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Draper Dining Table
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Taos Dining Table
Sunset D5783-42 Counter Table
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.