Azilis TABLES 50955/25+90232
The Azilis table offers many possibilities thanks to its 32” x 54” size, ideal for smaller spaces. Whether it’s used as a dining table in a condominium or apartment or as a home office desk, its versatility is undeniable. Surrounded by four stylish chairs, this table will be a great addition to your home!
Product Details
| Table base made of superior North American steel | Yes |
|---|---|
| Painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 250 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Dimensions | 54 × 31.75 × 29.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | 25 Black coral |
| Style | Contemporary |
| Collection | Azilis |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Azilis PUB TABLES 50955-42/25+90232
Azilis PUB TABLES 50665-36/25+90554/30
Azilis PUB TABLES 50955-36/25+90232
Azilis PUB TABLES 50665-42/25+90554/30
Azilis TABLES 50665/25+90554/30
Symmetry Dining Table
Marquez Dining Table
Rhett 96″ Dining Table
Sunset D5783-42 Counter Table
Ezra TABLES 51512/52+91181
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Horizons Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.