Ezra TABLES 51512/25+90483/42
The Ezra Dining Table is a masterpiece of design that seamlessly blends uniqueness and the joy of gathering. At the core of the Ezra Table is its beautiful base, a harmonious marriage of two sled legs united by a rectangular piece. Opt for a wood top to infuse your dining area with the warmth of farmhouse charm, or a sleek glass, porcelain or starstone top for a contemporary flair.
Product Details
| On selected top sizes and materials: two 18’’ leaves available | Yes |
|---|---|
| Table base made of superior North American steel | Yes |
| Painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 250 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Dimensions | 108 × 40 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | 42 Beachwood |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ezra |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ezra TABLES 51512/25+90482/42
Ezra TABLES 51514/25+90484/42
Ezra TABLES 51514/52+91183
Ezra TABLES 51512/52+91181
Ezra TABLES 51514/25+90485/42
Ezra TABLES 51512/25+90486/42
Ezra TABLES 51514/25+90480/42
Marquez Rectangular Counter Height Table
Natural Parota Round Table base
Gavin Dining Table
Taos Dining Table
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Marquez Dining Table
Sunset D5783-42 Counter Table
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Rhett 96″ Dining Table
Draper Dining Table
Symmetry Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.