Faber TABLES 50592-WE/2534
Make a statement in your home with this beautiful Amisco dining table. The Faber dining table has an extendable self-contained design with a butterfly mechanism to simplify your life. The table top is made of thermofused laminate (TFL).
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Included: 1 top, 1 extension leaf (24″), 1 base and hardware | Yes |
|---|---|
| Thermofused laminate (TFL) table top that is scratch and water resistant | Yes |
| Table top dimensions: 38″W x 72″L with a 24″ extension leaf for a total extended length of 96″ | Yes |
| Extendable with removable leaf and built-in leaf storage | Yes |
| Butterfly leaf that can easily be installed or stored by one person within seconds and without effort | Yes |
| Ball bearing mechanism tested successfully for over 7000 cycles, which represents installing and removing the leaf every day for 10 years | Yes |
| Seats up to 8 people | Yes |
| Table weight limit : 250 lbs | Yes |
| Table base made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy, fully welded metallic structure for durability | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Videos
| Dimensions | 95.75 × 38 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Concrete |
| Style | Contemporary |
| Collection | Faber |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Faber TABLES 50592-WE/2530
| Dimensions | 95.75 × 38 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Basalt |
| Style | Contemporary |
| Collection | Faber |
| Features | Storage |
Faber TABLES 50592-WE/5330
| Dimensions | 95.75 × 38 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Basalt |
| Style | Contemporary |
| Collection | Faber |
| Features | Storage |
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Sunset D5783-42 Counter Table
Draper Dining Table
Ezra TABLES 51512/52+91181
Marquez Rectangular Counter Height Table
Marquez Dining Table
Rhett 96″ Dining Table
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.