Gibson TABLES 50539-WE/2549
The Gibson extendable table seamlessly blends modern aesthetics with practical functionality, making it an ideal centerpiece for any contemporary dining space. Crafted with a sleek birch wood veneer tabletop and elegantly rounded edges, it also boasts a convenient butterfly leaf mechanism that allows for swift extension or retraction with minimal effort, making it a breeze for a single person to adjust as needed. With its fully extended size, it can comfortably accommodate up to 8 people, catering to both lively gatherings and cozy family meals alike.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Included: 1 top, 1 extension leaf (24″), 1 base and hardware | Yes |
|---|---|
| Birch wood veneer table top | Yes |
| Table top dimensions: 38″W x 72″L with a 24″ extension leaf for a total extended length of 96″ | Yes |
| Extendable with removable leaf and built-in leaf storage | Yes |
| Butterfly leaf that can easily be installed or stored by one person within seconds and without effort | Yes |
| Ball bearing mechanism tested successfully for over 7000 cycles, which represents installing and removing the leaf every day for 10 years | Yes |
| Seats up to 8 people | Yes |
| Table weight limit : 250 lbs | Yes |
| Table base made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Videos
| Dimensions | 95.75 × 38 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Gibson |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Gibson TABLES 50539-WE/6942
| Dimensions | 95.75 × 38 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Beige |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Gibson |
| Features | Storage |
Gibson TABLES 50539-WE/2542
| Dimensions | 95.75 × 38 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Beige |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Gibson |
| Features | Storage |
Taos Dining Table
Gavin Dining Table
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Marquez Rectangular Counter Height Table
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Marquez Dining Table
Natural Parota Round Table top
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.