Hendrick TABLES 50532/25+90895/49
You live in the fast lane, but make the right choices. You love curating your surroundings with a hipster look, a relaxed ambience, and the out of the ordinary. At your place, it’s never business as usual. You have your standards, especially for furnishings. Gleaming metals, pure, flowing lines, and shiny surfaces call your name. There is nothing superfluous or artificial about it—it’s really you!
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Extendable table with 24″ butterfly leaf Butterfly leaf that can be easily deployed or stored in a few seconds by one person without any effort Built-in leaf storage Ball bearing mechanism successfully tested on over 7,000 cycles, which represents install | Yes |
|---|---|
| Butterfly leaf that can be easily deployed or stored in a few seconds by one person without any effort | Yes |
| Built-in leaf storage | Yes |
| Ball bearing mechanism successfully tested on over 7,000 cycles, which represents installing and removing the leaf every day for 10 years | Yes |
| Table base made of superior North American steel | Yes |
| Painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 250 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Videos
| Dimensions | 95.75 × 38 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | 49 Mouse |
| Style | Contemporary |
| Collection | Hendrick |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hendrick TABLES 50532/25+90893/49
| Dimensions | 95.75 × 38 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | 49 Mouse |
| Style | Modern |
| Collection | Hendrick |
| Features | Storage |
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Marquez Rectangular Counter Height Table
Draper Dining Table
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Gavin Dining Table
Taos Dining Table
Ezra TABLES 51512/52+91181
Symmetry Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.