Jennings Dining Table
The Jennings Dining Table blends modern inspiration with timeless craftsmanship. The table features a sleek marble top in polished black. Supported by a solid wood base in rich royal brown mango, its geometric-inspired shaping adds character to any space.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Black marble/ Royal Brown Mango |
| Material | Wood/Marble |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Jennings |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Seating Capacity | Seats 4. |
| Shipping Method | LTL |
| Modern design with a rich royal brown mango wood | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| Polished black marble top for added sophistication | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Jennings collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Jennings |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jennings Nesting Large Coffee Table
Jennings Rd End Table
Jennings Nesting Small Coffee Table
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Gavin Dining Table
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Natural Parota Round Table top
Ezra TABLES 51512/52+91181
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Draper Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.