Modern Solara Dining Table
The Solara Dining Table showcases an intriguing two-tone aesthetic, blending the warmth of a Gray Oak finish with the cool, aged character of a Satin Pewter metal base. This rounded table harmoniously combines textures and hues, infusing spaces with a cool, dynamic vibe and a nod to mid-century design sensibilities.
Product Details
| Gray Oak finish | Yes |
|---|---|
| Aged Satin Pewter metal base | Yes |
| One 20″ leaf extends to 72″ | Yes |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Dimensions | 52 × 52 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Gray Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Nomad Six Drawer Dresser
Modern Marlow Dining Chair
| Dimensions | 23 × 24 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Sable Bed Queen
| Dimensions | 90 × 66 × 62 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sable |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Desert Dining Table
Modern Sable Dune Chest
Modern Echo Dining Arm Chair
| Dimensions | 23 × 22 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Walker Panel Bed Cal King
Modern Malone Dining Table
Modern Sable Desk
Modern Desert Open Storage Nightstand
| Dimensions | 18 × 28 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Desert |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Storage |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Gavin Dining Table
Marquez Dining Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Rhett 96″ Dining Table
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Natural Parota Round Table top
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.