Monolith Dining Table
Simple lines are balanced with textural interest for the Monolith dining table. Four square legs support the rectangular top that showcases softly rounded corners. Wirebrushed oak adds depth and dimension in Puma finish.
Product Details
| Cubes | 31.87 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Instock | Yes |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Monolith Dining Table |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 254.0 |
| Total Shipping Weight | 254.0 |
| Website Material | Wood |
| Four square legs and table top with rounded edges | Yes |
| One 22″ leaf | Yes |
| Wirebrushed oak in Puma finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Distance Between Legs | 69 in and 175.26 cm |
| Qty On Hand | 30 and DC 54 |
| Dimensions | 44 × 84 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Puma |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Monolith |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monolith Accent Table
Monolith Side Table
Monolith Nightstand
Monolith Dresser
Monolith Tall Drawer Chest
Monolith Panel Bed Queen
| Dimensions | 94.25 × 72 × 58.81 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Puma |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Monolith |
| Features | Fabric |
Monolith Cocktail Table
Monolith Nightstand
Monolith Side Table
Monolith Side Chair
| Dimensions | 26.44 × 26.25 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Monolith |
| Features | Fabric |
Monolith Buffet
| Dimensions | 20 × 68 × 32.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Puma |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Monolith |
| Features | Storage |
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Gavin Dining Table
Natural Parota Round Table top
Draper Dining Table
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Marquez Dining Table
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.