Nash Trestle Dining Table
This sturdy dining group features clean, modern design elements blended with the casual nature of lightly wire brushed pine solids and veneer. Shown in a beautiful Weathered Sand finish. The cast bar pull hardware on the Sideboard has an antique pewter finish.
Product Details
| Weathered Sand Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Spruce and Select Hardwood | Yes |
| One 24″ Self Storing Leaf | Yes |
| Construction | Solid Spruce and Select Hardwood |
| Product Dimensions | 42″W x 82-106″L x 30″H |
| Weight | 227 Lbs. |
| Cube | 26.7 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Weathered Sand |
| Kit Components | (1) NS-TA-42106 -WSN-TOP & (1) NS-TA-42106 -WSN-BSE |
| Collection | Nash |
| Product Cube | 26.7 |
| Product Weight | 227 |
| Weight | 227 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut Stain |
| Style | Modern |
| Collection | Nash |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Nash Sideboard
Nash Panel Back Side Chair
Nash Upholstered Chair
Natural Parota Round Table base
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Symmetry Dining Table
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Marquez Dining Table
Taos Dining Table
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Marquez Rectangular Counter Height Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Gavin Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.