Nylah Dining Table
The Nylah Dining Table has a modern glam styling, a patterned top with quartered white oak veneers in a platinum finish, dramatic tapered metal bracket legs and crossbars in a brushed gold finish. The 76″ long table seats 6-8 people.
Product Details
| Color/Finish | Gray |
|---|---|
| Color Details | Platinum/Brushed Gold |
| Material | Steel/Wood |
| Style | Glam/Luxe, Contemporary |
| Collection | Nylah |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Seating Capacity | Seats 6-8. |
| Shipping Weight | 124.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| The Nylah Dining Table has a modern glam style | Yes |
| The 76″ long dining table top features quartered oak veneers in a platinum finish creating a patterned look | Yes |
| Features dramatic tapered metal bracket legs and cross bar in a brushed gold finish | Yes |
| Seats 6-8 people | Yes |
| Easy assembly required | Yes |
| Look for the Nylah Dining Chair to complete the set | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Nylah |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Nylah Dining Chair, 2 Per Box, Priced Each
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 22 × 38 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Nylah |
| Features | Fabric |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Gavin Dining Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Rhett 96″ Dining Table
Horizons Dining Table
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.