Rachel TABLES 50579/25+94859/S4
The Rachel table boasts a distinctive and versatile design, guaranteed to enhance the charm of your dining area. Its “C” shaped base, elegantly adorned with vertical lines, can be positioned inward or outward based on your preference. Available in an extensive range of tabletop materials, shapes, and sizes, it offers many options to fit your style and will surely add a special touch to any modern space.
Product Details
| The “C” shaped base can be positioned inward or outward based on your preference | Yes |
|---|---|
| Table base made of superior North American steel | Yes |
| Painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 250 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Dimensions | 48 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | S4 Moonshine |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rachel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rachel TABLES 50579/25+94880/S4
Rachel TABLES 50579/25+94914/S4
Rachel TABLES 50579/25+94869/S4
Rachel TABLES 50579/25+94842/S4
Rachel TABLES 50579/25+94867/S4
Rachel TABLES 50579/25+94866/S4
Rachel TABLES 50979/25+91281/70
Rachel TABLES 50979/25+90291/P1
Rachel TABLES 50579/25+94887/S4
Symmetry Dining Table
Draper Dining Table
Natural Parota Round Table top
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Sunset D5783-42 Counter Table
Taos Dining Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Rhett 96″ Dining Table
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.