Rhapsody 60 in. Round Dining Table
The breathtaking 60-inch Rhapsody Round Dining Table brings together classic design elements, grand scale and a relaxed rustic finish to create an impassioned marriage of casual opulence for your dining setting. The classical urn-shaped base anchors the piece in old world charm, while the walnut-colored finish inspired by the rustic nature of reclaimed woods in beautiful patinas updates it for today’s relaxed styles. Will seat up to six guests.
Product Details
| Primary Materials | Pecan, Hickory, Ash, Black Walnut and Maple Veneers with Resin |
|---|---|
| Will seat up to six guestsSingle Pedestal TableFinish: Walnut Colored Rustic FinishDistressed Finished: Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes | Yes |
| Finish | Walnut Colored Rustic Finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 264.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rhapsody Bunching Curio
Rhapsody Tilt Swivel Chair
Casual Dining Rhapsody Rectangle Dining Table Base
Rhapsody 72” Credenza
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Rhapsody California King Panel Bed
Rhapsody Writing Desk
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Casual Dining Rhapsody Round Urn Table Top
Casual Dining Rhapsody Round Dining Table Top
Rhapsody King Tufted Bed
Rhapsody Tufted Dining Chair
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Sunset D5783-42 Counter Table
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Gavin Dining Table
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Marquez Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.