Somerset Dining Table
With its organic wheat motif design, the Somerset table brings an artistic and natural feel to a dining space. The cast aluminum base shimmers with plated leaves in a silver leaf finish, exhibiting meticulous craftsmanship. For a smooth finish, the clear glass top features an eased, polished edge.
Product Details
| Cubes | 38.10 |
|---|---|
| Kitted Skus | 369774, 998054P |
| Overall Product Height | 30.25 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Shown | 369774 Somerset Dining Table Base and 998054P Dining Table Top |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dining Table |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 263.0 |
| Total Shipping Weight | 263.0 |
| Website Material | Glass, Gold/Silver Leaf and Metal |
| 54″ Clear (non-tempered) glass dining table top with eased edge | Yes |
| Cast aluminum base with wheat motif design and plated metal leaves in Silver Leaf finish | Yes |
| Pop-in glass bumpers included | Yes |
| Depth | 54 in (137.16 cm) |
| Height | 30.25 in (76.84 cm) |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Dimensions | 54 × 54 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Silver |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Astoria Leather Swivel Chair
Aubree Leather Chair
| Dimensions | 34.5 × 36 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Throw Pillow (27″ x 13″)
| Dimensions | 27 × 13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Throw Pillow (18″ x 12″)
| Dimensions | 18 × 12 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Arris Side Table
Calder Side Table
St. Jean Fabric Swivel Chair
Cumberland Fabric Ottoman
| Dimensions | 20 × 28 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Throw Pillow (24″ x 24″)
| Dimensions | 24 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Alia Nightstand
Lowe Dresser
Belo Bench
| Dimensions | 20 × 68 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Marquez Dining Table
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Marquez Rectangular Counter Height Table
Natural Parota Round Table top
Gavin Dining Table
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.