Tribeca Dining Table
Description
Description
Four shaped panels craft a beautiful base for the Tribeca dining table. The round top and the base showcase natural wood details in the Aurum finish, offering rich character and relaxed style.
Product Details
| Cubes | 54.12 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – 333 Barlow and WDF – 333 Aurum |
| Instock | Yes |
| Kitted Skus | 333272, 333274 |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 333272 Dining Table Top and 333274 Dining Table Base |
| Product Name Search | Tribeca Dining Table |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Tribeca |
| Roomtype | Dining |
| Shipping Weight | 333.0 |
| Total Shipping Weight | 333.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Natural characteristics in the wood are a normal part of the Aurum finish and make each piece unique | Yes |
| One 20″ leaf converts table to oval | Yes |
| White oak solids and veneers in Aurum finish with textured steel edges on base in Barlow finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Qty On Hand | 21 |
| Shape | Oval and Round |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum and Barlow |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Tribeca |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
K2007
Category: Dining Tables
Tags: Aurum and Barlow, Bernhardt Furniture, Brown, Dining Tables
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tribeca Mirror
Tribeca Panel Bed California King
| Dimensions | 103.5 × 83 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Casual Traditional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Tribeca Buffet
Tribeca Side Chair
| Dimensions | 24.88 × 20.5 × 34.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Tribeca Arm Chair
| Dimensions | 24.88 × 24.5 × 34.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Tribeca Tall Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Tribeca Panel Bed Queen
| Dimensions | 99.5 × 71 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Casual Traditional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Tribeca Arm Chair
| Dimensions | 27 × 23 × 35.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Tribeca Panel Bed King
| Dimensions | 99.5 × 87 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Tribeca Buffet
| Dimensions | 20.5 × 64.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tadon and Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Michael Alan Showroom
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
MichaelAlan
Marquez Rectangular Counter Height Table
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Marquez Dining Table
Gavin Dining Table
MichaelAlan
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.