Zenith TABLES 52584/25+92807/4930
The Zenith extendable table with self-storage butterfly leaf at the end is Amisco’s exclusive design. Offered in three different sizes, it gives you the opportunity to mix and match different combinations of finishes to create your personalized table top. The new extension mechanism developed by Amisco can easily be handled by a single person. A clever innovation for the dining room!
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Extendable table with butterfly leaf Butterfly leaf that can be easily deployed or stored in a few seconds by one person without any effort Built-in leaf storage Ball bearing mechanism successfully tested on over 7,000 cycles, which represents installing | Yes |
|---|---|
| Butterfly leaf that can be easily deployed or stored in a few seconds by one person without any effort | Yes |
| Built-in leaf storage | Yes |
| Ball bearing mechanism successfully tested on over 7,000 cycles, which represents installing and removing the leaf every day for 10 years | Yes |
| Table base made of superior North American steel | Yes |
| Painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 250 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Videos
| Dimensions | 119.5 × 39.5 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | 49 Mouse |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zenith |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zenith TABLES 52584/25+92508/3049
| Dimensions | 119.5 × 39.5 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | 49 Mouse |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zenith |
| Features | Storage |
Zenith TABLES 52560/25+92502/3049
| Dimensions | 83.75 × 36 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | 49 Mouse |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zenith |
| Features | Storage |
Zenith TABLES 52560/25+92501/3030
| Dimensions | 83.75 × 36 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | 30 Basalt |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zenith |
| Features | Storage |
Zenith TABLES 52560/25+92503/3096
| Dimensions | 83.75 × 36 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | 96 Pine cone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zenith |
| Features | Storage |
Zenith TABLES 52560/25+92511/30S9
| Dimensions | 83.75 × 36 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | S9 Koala |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zenith |
| Features | Storage |
Zenith TABLES 52572/25+92504/3030
| Dimensions | 107.5 × 39.5 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | 30 Basalt |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zenith |
| Features | Storage |
Zenith TABLES 52560/25+92802/4949
| Dimensions | 83.75 × 36 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | 49 Mouse |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zenith |
| Features | Storage |
Zenith TABLES 52572/25+92804/4930
| Dimensions | 107.5 × 39.5 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | 49 Mouse |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zenith |
| Features | Storage |
Zenith TABLES 52560/25+92801/4930
| Dimensions | 83.75 × 36 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | 49 Mouse |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zenith |
| Features | Storage |
Zenith TABLES 52584/25+92507/3030
| Dimensions | 119.5 × 39.5 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | 30 Basalt |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zenith |
| Features | Storage |
Horizons Dining Table
Draper Dining Table
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Symmetry Dining Table
Sunset D5783-42 Counter Table
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.