St. Armand Chairside Table
Cool, modern and convenient, the St. Armand Chairside Table is designed in a C-shape to allow it to be pulled up and underneath and over a chair or sofa. This airy piece combines Acacia Solids in a rich black finish with a metal base finished in a pewter color.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 26.25 |
| Carton Length | 16.00 |
| Carton Weight | 16.60 |
| Carton Width | 12.25 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 20 lbs |
| Width | 10.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 11 |
| Image Role Data | {“5601_80110_112_115_114_151B_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5601_80115_BLK_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80115_BLK_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5601_ |
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 10 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
St. Armand Drink Table
St. Armand Round End Table
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Square Cocktail Table
Saint Armand Martini Table
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Chairside Table
St. Armand Round End Table
St. Armand Round Cocktail Table
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Door Chest
St. Armand Writing Desk
Nidra Accent Table
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Oxford Two Door Cabinet
Kiara Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Kiara |
| Features | Storage |
Laguna Accent Table
Cascade Nesting Tables
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 24 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Bronze |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Cascade |
| Features | Storage |
Cormmet Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 21 × 19.88 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid mango wood in dark brown finish and black finished metal. Oblong design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ellis Etagere
| Dimensions | 16 × 44 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Jicama |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Serrano Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 44 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Serrano |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.