Fontaine Three Drawer Cabinet
The Fontaine Hall Chest beautifully combines farmhouse charm with a hint of glamour. Its heavily distressed robin’s egg blue finish is enhanced by antiqued mirror accents on the drawer fronts, end panels, and top. Featuring three spacious storage drawers, this piece offers both practicality and style. Supported by elegant cabriole-style legs, it adds a touch of sophistication to any entryway or living space. Embrace the perfect blend of rustic and refined with this stunning hall chest.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | Blue |
|---|---|
| Color Details | Antique Robin’s Egg Blue, Antique Mirror |
| Material | Wood, Mirror, Oak Veneer, MDF |
| Style | Traditional, French Country |
| Collection | Fontaine |
| Additional Dimensions | Drawer size – 31×12.5×3.5 Hardware is metal/brushed gold |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 151.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Heavily distressed robin’s egg blue finish adds farmhouse charm | Yes |
| Antiqued mirror accents bring a hint of glamour and visual interest | Yes |
| Three spacious drawers provide practical storage solutions | Yes |
| Cabriole style legs enhance the refined, classic look | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 38 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | French Country, Traditional |
| Collection | Fontaine |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Stratton Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Cormmet Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 21 × 19.88 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid mango wood in dark brown finish and black finished metal. Oblong design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Sundance Bed Bench
Claudia Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Claudia |
| Features | Storage |
Serrano Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 44 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Serrano |
| Features | Storage |
Arlyn Etagere
Solaria Accent Table
Collins 19″ Outdoor Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Oslo Entertainment Console
| Dimensions | 20 × 80 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Onyx |
| Style | Modern |
| Collection | Oslo |
| Features | Power |
Lanita Accent Table
Laguna Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.