Oxford Two Door Cabinet
The Oxford Hall Chest blends neo-traditional design with a unique mix of materials and finishes. The demi-lune shaped case is crafted from solid wood and wire-brushed oak veneers in a warm chestnut finish, offering a rich and inviting look. The framed doors are wrapped in a neutral linen-like fabric, featuring a distinctive brass nail head pattern for added texture and detail. Leather-like pulls complete the look, and behind the doors, you’ll find adjustable shelving for added versatility and function.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Warm Chestnut Oak, Neutral Linen-Like Fabric |
| Material | Wood, Fabric, Metal |
| Style | Traditional |
| Shipping Weight | 100.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Blends neo-traditional design with a mix of materials and finishes | Yes |
| Crafted from solid wood and wire brushed oak veneers in a warm chestnut finish for a rich look | Yes |
| The framed doors are wrapped in a neutral linen-like fabric with a distinctive brass nail head pattern for added texture | Yes |
| Leather like pulls complete the refined design, enhancing the overall aesthetic | Yes |
| Behind the doors, adjustable shelving provides versatile storage solutions and added function | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ladgate Accent Table
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 21.88 × 16.25 in |
| Color | Black/Natural, Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of metal in black finish and solid wood in natural finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Kiara Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Kiara |
| Features | Storage |
Ellis Etagere
| Dimensions | 16 × 44 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Jicama |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Zina Accent Table
Solaria Accent Table
Nidra Accent Table
Argento Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Argento |
| Features | Storage |
Ceilby Accent Table
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 21.13 × 14 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in wire brushed black finish. Fluted base design. Coordinates with A4000601 and A4000602. |
| Brand | Ashley Furniture |
Laguna Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.