Reverie Two Door Cabinet
The Reverie Accent Cabinet epitomizes contemporary elegance with a touch of modern flair. Crafted from solid mango wood with a rich coffee bean finish, it exudes warmth and character. The two doors feature soft, organic-inspired carving details, adding a subtle yet distinctive charm to the piece. Inside, you’ll find a single fixed shelf offering ample storage space for your belongings. As mango wood is a natural material, each cabinet boasts unique variations in color, density, grain, and finishing, making it truly one-of-a-kind. Embrace modernity and organic beauty with this stylish and functional cabinet that complements any living space with its timeless appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Coffee Bean Mango |
| Material | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 189.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern design with contemporary flair | Yes |
| Organic carved detailing in the door | Yes |
| Rich coffee bean finish | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Collection | Reverie |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zina Accent Table
Jackson Pedestals
Lanita Accent Table
Silhouette Etagere
Stratton Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Stratton White Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Laguna Accent Table
Wimshaw Accent Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24.13 × 12 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in a medium brown finish and black finished metal. C-table design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Collins 19″ Outdoor Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.